Budowa hal krok po kroku
Budowa hal przemysłowych jest zwykle procesem skomplikowanym i wymagającym zaangażowania wielu specjalistów, takich jak architekci, inżynierowie budowlani, elektrycy, hydraulicy i inni. Wśród etapów budowy takich hal można wymienić:
Projektowanie — architekci przygotowują projekt budowlany z uwzględnieniem wymagania klienta, spełniając normy bezpieczeństwa i przepisy budowlane,
Przygotowanie terenu pod budowę hali,
Montaż stalowej konstrukcji hali,
Pokrycie dachu i ścian — etap ten polega na pokryciu dachu i ścian blachą, panelami sandwiczowymi lub innymi odpowiednimi materiałami,
Instalacje techniczne — na tym etapie montowana jest instalacja elektryczna, wodno-kanalizacyjna, gazowa i inne,
Odbiór techniczny w celu potwierdzenia zgodność budowy z wymaganiami, projektowymi i normami bezpieczeństwa.
W procesie budowy hali przemysłowej bierze udział kilka podmiotów odpowiedzialnych za różne etapy budowy. Samodzielne koordynowanie budowy może być trudne dla inwestora. Jedną z form realizacji inwestycji jest generalne wykonawstwo, polegające na powierzeniu kontroli nad nią jednej osobie lub firmie. Generalny wykonawca jest kontrahentem, który koordynuje całość procesu budowy. Główną zaletą takiego rozwiązania jest oszczędność czasu i środków, natomiast jedną z wad jest mniejsza kontrola nad poszczególnymi etapami budowy.
Rodzaje hal
Hale murowane są mniej popularne niż hale stalowe ze względu na wysokie koszty i czas budowy. Zaletą hal murowanych jest ich solidność i trwałość. W hali budowlanej łatwiej zastosować izolację termiczną i akustyczną, co zapewni większy komfort dla pracowników. Atutem hal murowanych, jest też bezpieczeństwo. Ich konstrukcja hali murowanej jest też bardziej odporna na pożary. Dodatkowo ten typ hali wygląda bardziej estetycznie.
Hale stalowe najczęściej budowane są z gotowych prefabrykatów. Ich konstrukcja jest lekka i łatwa w montażu. Co więcej, pogoda nie ma wpływu na przebieg prac. Szybkość i koszty budowy hali stalowej są niższe niż w przypadku hali murowanej. Sprawia to, że wykonawcy hal przemysłowych i hal magazynowych częściej decydują się na takie rozwiązanie. Rodzaj hali stalowej zależy od wymagań klienta i oraz przeznaczenia.
Hale wysokiego składowania są osobnym rodzajem konstrukcji hal stosowanym w halach magazynowych. Ich najważniejszym elementem tych hal są regały magazynowe, montowane są na specjalnych uchwytach lub płytach mocowanych do konstrukcji hali, co sprawia, że konstrukcja jest stabilna i wytrzymała – https://awiar.pl.