Hurtownia Zabawek

Dramat szekspirowski: cechy

Poznań teatry
Szekspir i jego teatralne dziedzictwo

Teatr ma niezwykle rozbudowaną historię. Mówiąc o nim, warto kilka zdań poświęcić na omówienie dramatu szekspirowskiego. Trzeba bowiem pamiętać, że to właśnie Williamowi Szekspirowi zawdzięczamy wiele innowacyjnych rozwiązań w teatrze. To on zaczął odchodzić od zasad, jakimi rządziła się tragedia klasyczna.

William Szekspir w swoich sztukach przełamał regułę trzech jedności. Akcja jego sztuk jest wielowątkowa i rozgrywa się w różnych miejscach. Do tego często pojawiają się istoty fantastyczne. Zdecydował się również na wprowadzenie elementów humorystycznych. Charakter postaci jego sztuk zmieniał się wraz z tym, jak rozwijała się akcja, co również stanowi istotne odstępstwo od tragedii klasycznej. Elementem, który wprowadził Szekspir są również sceny batalistyczne, których w tragedii klasycznej nie było. Zwiększył on też liczbę osób na scenie. Zgodnie z założeniami tragedii klasycznej aktorów na scenie mogło być maksymalnie trzech. Szekspir zerwał z tą zasadą, co dało ogromne możliwości.

Dzięki dziedzictwu Szekspira powstało ogromna ilość dzieł teatralnych, które znalazły się w repertuarze wielu teatrów, także poznańskiego Teatru Wielkiego – https://opera.poznan.pl/pl/repertuar

Zagłosuj na post
[Wszystkie: 1 Średnia: 5]

Dodaj komentarz